عالم ناسوت و طبقات چهارگانه عالم هستی طبقات عالم هستی

درباره سایت
کاوشگران اسرار ایران باستان
دعانوسی و سرکتاب قرانی افشاگری درباره علوم غریبه اسرارقرانی دعاهای مجرب طلسمات سحروجادو پیشگویی
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

عالم ناسوت و طبقات چهارگانه عالم هستی
تعداد بازديد:9463

بسم الله الرحمن الرحیم

با طبقات چهار گانه عالم هستی و  عالم ناسوت با ما باشید‍ 🔴عالم ناسوت و طبقات چهارگانه عالم هستی 🔴

 

برخی ازفلاسفه، حکماو عرفای اسلامی معتقدند که هستی و عالم، طبقات و مراتب چهارگانه‌ای دارد که عبارتند از:ناسوت، ملکوت، جبروت و لاهوت.

 

عالم لاهوت:

 

لاهوت مشتق از الله و به معانی عالم غیب، عالم الهی.عالم لاهوت عالم خداوندی است که برهمه عوالم وجود مستولی است خداوند که درقرآن با نام الله آمده است بزرگترین محوراصلی قرآن کریم وادیان الهی است. نام خداوند الله است و بقیه اسامی او صفات اویند. صفات خداوند بر دوگونه است:

 

اول:ذات بخشی ازصفات مربوط بذات خداوند است وعین ذات اومیباشد. مجموعه صفات ذاتی خداوند در۴ 

‍رستاخیز X عالم ناسوت و طبقات چهارگانه عالم هستی X عالم هستی X عالم جبروت X عالم لاهوت X فلاسفه حکما اسلامی X افرینش فرشتگان X فرشته وحی X عالم ذر X فرشته مسئول دنیا X عالم برزخ X جهان های دیگر X اسرافیل فرشته رستاخیز X عالم ماده X رازهای ناگفته جهان

X عالم ناسوت و طبقات چهارگانه عالم هستی

🔴عالم ناسوت و طبقات چهارگانه عالم هستی 🔴

برخی ازفلاسفه، حکماو عرفای اسلامی معتقدند که هستی و عالم، طبقات و مراتب چهارگانه‌ای دارد که عبارتند از:ناسوت، ملکوت، جبروت و لاهوت.

 

عالم لاهوت:

 

لاهوت مشتق از الله و به معانی عالم غیب، عالم الهی.عالم لاهوت عالم خداوندی است که برهمه عوالم وجود مستولی است خداوند که درقرآن با نام الله آمده است بزرگترین محوراصلی قرآن کریم وادیان الهی است. نام خداوند الله است و بقیه اسامی او صفات اویند. صفات خداوند بر دوگونه است:

 

اول:ذات بخشی ازصفات مربوط بذات خداوند است وعین ذات اومیباشد. مجموعه صفات ذاتی خداوند در۴ صفت اصلی قابل جمع است که عبارتند از : وحدانیت-سرمدیت-عالمیت-قادریت.

 

دوم:فعل بخشی ازصفات مربوط بافعال خداوند است اینگونه صفات حادث وناشی ازقدرت وعلم اویند مجموعه صفات فعل خداونددر۴صفت اصلی قابل جمع است که عبارتنداز؛ خالقیت-ربوبیت-حاکمیت-مالکیت

 

دوصفت قدوس وسبوح درقرآن بعنوان صفت سلبی معروف اندکه مفهوم اندوتنزیه خداوند ازصفات محدود ناقص وبشریست اولی تنزیه مادی ودومی تنزیه معنوی (صفات سلبیه)

 

عالم جبروت:

 

دراینکه آفرینش فرشتگان پیش ازهرموجوددیگری بوده تردیدی نیست وآیات بسیاری درقرآن ناظربراین امراست. علت این امرهم روشن است چون ملائکه اسباب اجرای اوامرالهی اندوتعدادانان نیزبیشمارند. فرشتگان موجوداتی لطیف ومجردندوفاقدغرائزبلکه عقل صرفندودقیقاتحت اوامرالهی. عقل اول عقل دومفلاسفه اسلامی این عالم را بعالم عقل یاجبروت اطلاق می‌کنند.

 

فرشتگان دارای اقسامی وهرقسمی ازان وظایفی رابه عهده دارند. فرشتگانی که از بقیه از نظر درجاتشان به خدا نزدیک‌ترند، مقرب نامیده می‌شوند. چهار فرشته مقرب در اسلام عبارت‌اند از:

 

جبرئیل (فرشته وحی) مسوول عالم ذر-میکائیل (فرشته روزی) مسوول دنیا-عزرائیل (فرشته مرگ) مسوول عالم برزخ-اسرافیل (فرشته صور) مسوول رستاخیز

 

عالم ملکوت: «ملکوت» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای سایر استفاده‌ها، ملکوت (ابهام‌زدایی) را مشاهده کنید.

 

پیش از عالم ناسوت جهان دیگری توسط فرشتگان به وجود آمده است که فلاسفه از آن به عالم مثال یا صورت تعبیر نموده‌اند. عالم ملکوت همان عالم مثال است که مرتبه ظهور حقایق مجرد و لطیف با آثار و عوارض مادی نظیر شکل و مقدار است. برخی از آن به عالم ذر و گروهی آن را همان عالم برزخ می‌نامند در حالی که این دو عالم از امور مادیند و عالم ملکوت مجردست

 

عالم ناسوت:

 

ناسوت به معنای طبیعت، عالم مادی.و عالم ناسوت، یعنی عالم ماده و حرکت وزمان و مکان، و به عبارت دیگر عالم طبیعت و محسوسات یا عالم دنیا به عبارت دیگر خلقت جهان مادی یعنی تحقق دادن به انچه در

 

جهان ملکوت ترسیم شده است به صورت جسم یعنی آفرینش جماد گیاه حیوان جن وانسان درقرآن بیش از ده بار از آفرینش جهان سخن رفته است بدینگونه که ما اسمانها و زمین وانچه میان اندو را در شش روز آفریدیم. به باور برخی از فلاسفه اسلامی ناسوت نیز از ۴ عالم دیگر تشکیل می‌گردد.

عالم ذر_

دنیا_

برزخ_

رستاخیز_

 

 

بخش نظرات این مطلب قوانین سایت برای ارسال نظر : نظرات حاوی کلمات رکیک فحاشی تهمت دروغ افترا به هر شخص انسان یا مردم هر کشوری ممنوع است.نظر تمام افراد و کاربران محترم و هرکسی عقیده خاص خودش را دارد پس بی احترامی به کاربر های دیگر بخاطر نوع نگرش و دیدگاهش ممنوع است خطاب قرار دادن کاربران دیگر با الفاظ رکیک به عنوان نقد کردن نظرات و دیدگاهش ممنوع بوده و نظراتی که در ان قوانین سایت رعایت نشده باشد منتشر نخواهد شد.نوع رفتار و گفتار ما نشان دهنده نوع ادب خانوادگی و بازتاب ادب و رفتار پدر و مادر مان و نوع تربیت انهاست لطفا بهم احترام بگذاریم حتی با نظرات دیگران مخالف باشیم
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]